فناوری پرینت سه بعدی و کاربرد های آن

فناوری پرینت سه بعدی و کاربرد های آن

فناوری پرینت سه بعدی یکی از روش های جدید است که با آن می توان ایده های نو و طراحی شده را بدون در نظر گرفتن محدودیت های ساختی که در روش های ماشین کاری مختلف وجود دارد، با کمترین زمان و هزینه ساخت.

انواع کاربرد پرینت سه بعدی

نمونه سازی

برای ساخت و نهایی سازی هر ایده ای در مرحله تحقیق و توسعه نیاز به ویرایش در طراحی است. پس نیاز به نمونه سازی سریع، در فرایند ساخت محصول، کاملا آشکار و واضح است. این نیاز از آن جایی ناشی می شود که در طراحی با نرم افزار های سه بعدی هر چند طراح تجربه کافی داشته باشد، نیاز به دیدن مدل در فضای واقعی و تست بر روی آن را دارد. در این فرایند طراح تغییرات لازم را بر مدل خود اعمال می­کند و با اطمینان بیشتری فرایندهای ساخت نهایی را انجام می دهد.

کاربرد فناوری پرینت سه بعدی در نمونه سازی

قالب سازی

یکی از کاربرد های متداول فناوری پرینتر­ سه بعدی، مدلسازی برای قالب­گیری است . قالب­سازان برای ساخت قالب در ابتدا نیاز به مدل برای قالب­گیری دارند. این کار در زمان­های گذشته با روش­های دستی مثل تراشیدن چوب و یا گچ صورت می­گرفت اما امروزه پرینتر­های سه ­بعدی جای مدلسازی­های سنتی را گرفته و قالب­سازان، براساس نیاز خود از یکی از روش­های پرینت سه بعدی، مدلسازی را انجام می دهند و از آن در ساخت قالب استفاده می­نمایند.

کاربرد فناوری پرینت سه بعدی در قالب سازی

پزشکی

فناوری پرینتر­ سه بعدی کاربردهای زیادی در پزشکی و در حوزه ایمپلنت ها و پروتزها و همچنین وسایل آموزشی دارد. شخصی سازی در این حوزه بسیار مورد توجه است. به گونه ای که وسیله پزشکی که ساخته می­شود فقط برای استفاده یک نفر ساخته شده است.

کاربرد فناوری پرینت سه بعدی در پزشکی

دندانپزشکی

فناوری پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی برای تولید گاید­­های جراحی، پروتز­های فک و صورت، دندانسازی و … کاربرد فراوان دارد. امروزه با استفاده از اسکنر­های سه بعدی داخل دهانی تمامی دندان ها اسکن شده و فایل سه بعدی آن را تهیه می­کنند و سپس با پرینتر های سه بعدی پرینت می­شود. مزیت این روش این است که پزشک می­تواند قبل از جراحی بر روی بیمار ابتدا سعی و خطاهای اولیه را بر مدل انجام دهد و سپس با اطمینان بیشتری کار خود را بر روی انسان آغاز کند.

کاربرد فناوری پرینت سه بعدی در دندانپزشکی

طلا و جواهرسازی

ساخت و تولید طلا مراحلی دارد که از طراحی مدل در نرم افزار های طراحی آغاز خواهد شد. طراحان این حوزه مدل های دلخواه خود را به طور کامل طراحی می کنند. مدل طراحی شده با پرینترسه بعدی رزینی (DLP) ساخته می شود و سپس برای قالب گیری فرستاده خواهد شد.

قالب سازان مدل پرینت شده را در میان گچ مخصوص قالب گیری قرار داده تا قالب شکل خود را بگیرد. پس از این مرحله قالب را در داخل کوره قرار می­دهند تا پخته شود. در این مرحله رزین داخل قالب شروع به تبخیر شدن کرده و داخل قالب کاملا خالی می­گردد. قالب آماده برای ریخته­گریست.

در مرحله آخر جواهرساز مواد مذاب (طلا، نقره و …) را در داخل قالب ریخته و پس از خارج کردن از قالب به مرحله نهایی پرداخت و پولیش کاری می­رسد.

کاربرد فناوری پرینت سه بعدی در جواهرسازی

مجسمه سازی

مجسمه سازی

یکی از موارد استفاده از ساخت قطعات به روش چاپ سه بعدی مجسمه سازی است. با این روش مجسمه ساز می تواند در زمان کمتر و با کمترین هزینه به نمونه ­ی اولیه خود و در مواقعی نمونه اصلی خود (در صورت منحصر به فرد بودن سفارش) برسد.

در گذشته مجسمه سازی محدود به اشخاصی بود که مهارت دستی و فنی قابل توجهی داشتند. امروزه با کمک پرینترهای سه بعدی و نرم­افزارهای طراحی سه بعدی کامپیوتری عرصه بر علاقه­مندان این رشته بازتر شده است.

برای ساخت نمونه ­ی اولیه می­توان با روش FDM کار را آغاز کرد و در صورت قابل قبول بودن تمامی پارامترهای آن، می­توان به سمت روش­هایی با دقت بالا و مناسب برای قالب­گیری مثل DLP رفت.

کاربرد فناوری پرینت سه بعدی در مجسمه سازی

تولید محصول

از فناوری پرینت سه بعدی گاها برای تولید نمونه های واقعی مورد استفاده قرار می گیرد. برای محصولاتی که دارای قطعات و یا کاور های پیچیده هستند و تعداد تولید آنان در سال محدود است به طوری که قالب سازی و تزریق پلاستیک آنان اصلا توجیح اقتصادی ندارد، مناسب ترین روش پرینت سه بعدی است.

نمودار زیر نتیجه مقایسه ی بین انواع روش های ساخت بر اساس هزینه و تعداد­های آنان است. همان طور که از نمودار مشخص است روش پرینت سه بعدی تا تعداد 1000 عدد در سال جز با صرفه ترین روش هست.

نمودار روش های ساخت بر اساس تیراژ

این پست دارای 2 نظر است

  1. علی

    بسیار عالی

  2. حسین

    تشکر از اطلاعات مفیدتون

دیدگاهتان را بنویسید